Startowa
Archiwum
Galeria
MiniSklepik
Kalendarium
Kontakt
F0RUM
pl.rec.muzyka.folk
FKC na Facebooku
Ostatnie 5 z forum...
1: FKC jeszcze powstanie z popiołów by gravisrs
2: Nowy właściciel pałacu chce FCK! by gravisrs
3: Nowy właściciel pałacu chce FCK! by gravisrs
4: Pałac kupił warszawski hotelarz by gravisrs
5: Odp:dalsze dzieje festiwalu by gravisrs

show last 4hrs - 24hrs
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Shout It!


You must be a registered user to shout!
Get your account here!
Hosting is...
Startowa 29.01.2021, 00:20
Dzieje Festiwalu Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
26.09.2008.
Festiwal Kultury Celtyckiej jest imprezą zainspirowaną przeszłością hrabstwa Dowspuda. Właściciel dóbr dowspudzkich - hrabia Ludwik Michał Pac - mecenas sztuk, generał wojsk napoleońskich, zafascynowany kulturą wysp brytyjskich, wybudował pałac w stylu neogotyku angielskiego (znany z przysłowia: "Wart Pac pałaca, a pałac Paca"). Sprowadził do swoich posiadłości około 500-osobową grupę farmerów szkockich, aby upowszechniali wśród tutejszego chłopstwa tradycje nowoczesnego rolnictwa brytyjskiego. Po upadku powstania listopadowego i konfiskacie majątku Paca, posiadłości dowspudzkie ulegały stopniowemu upadkowi, jednak wielu osadników pozostało w tych okolicach. Ich potomkowie żyją tu do dnia dzisiejszego. Pragnąc przypomnieć historię szkockiego osadnictwa, postanowiliśmy zorganizować imprezę nawiązującą do kultury wysp brytyjskich - w sierpniu 1997 roku w Dowspudzie, w pozostałościach pałacu hrabiego Paca odbył się I Festiwal Kultury Celtyckiej.

Pomimo skromnych początków pomysł okazał się trafiony - impreza uznana została przez środowiska związane z kulturą za jedno z najciekawszych przedsięwzięć artystycznych w północno - wschodniej Polsce.

Rok później w Dowspudzie wystąpiły największe gwiazdy polskiej sceny folk (m. in. Carrantouhill, Open Folk, Tomasz Szwed, Kwartet Jorgi), gościliśmy także artystów z Irlandii - Deana O'Callaghana i Timiego McCarthy oraz Monice Grace, która prezentowała swoje prace fotograficzne. Trzydniowy festiwal urozmaiciliśmy także imprezami towarzyszącymi takimi jak: warsztaty muzyczne i taneczne, turniej łuczniczy.

Obok koncertów grup profesjonalnych na scenie dowspudzkiej prezentować mogą swe umiejętności zespoły amatorskie, uprawiające muzykę związaną z kulturą celtycką. W poprzednich latach laureatami zmagań konkursowych były - Dudy Juliana i Shamrock oraz w 1998 roku Folkstone.

Pragniemy, aby Festiwal Kultury Celtyckiej w Dowspudzie stał się wydarzeniem w życiu kulturalnym naszego regionu, jednakże aby impreza mogła się rozwijać, potrzebujemy coraz większych środków finansowych. W związku z tym liczymy na pomoc instytucji i firm, którym bliskie są sprawy kultury i sztuki - być może dzięki Państwa pomocy festiwal stanie się w najbliższym czasie najważniejszą imprezą tego typu w kraju.

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki celtyckiej do Dowspudy.
Czekają na Was pola namiotowe
wiele konkursów, gadgetów i innych atrakcji oraz
moc niezwykłych doznań artystycznych.
Do zobaczenia w Dowspudzie!

Zmieniony ( 26.09.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 

28 Stycznia 2021
Czwartek
godz 12:20
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Augustyn,
Flawian, Ildefons,
Julian, Karol,
Leonidas, Piotr,
Radomir, Roger,
Waleriusz
Do końca roku zostało 338 dni.

Dawna strona FKC

Zostało...
0 wydarzen w najblizszym czasie...

Nowości
Popularne

Gościmy

Design by FKC

© 2021 FKC :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.