Startowa
Archiwum
Galeria
MiniSklepik
Kalendarium
Kontakt
F0RUM
pl.rec.muzyka.folk
FKC na Facebooku
Ostatnie 5 z forum...
1: FKC jeszcze powstanie z popiołów by gravisrs
2: Nowy właściciel pałacu chce FCK! by gravisrs
3: Nowy właściciel pałacu chce FCK! by gravisrs
4: Pałac kupił warszawski hotelarz by gravisrs
5: Odp:dalsze dzieje festiwalu by gravisrs

show last 4hrs - 24hrs
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Shout It!


You must be a registered user to shout!
Get your account here!
Hosting is...
Startowa 03.12.2020, 22:53
Wstępniak Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
26.09.2008.
Motto: "Łapy precz od folku[...]".
/ Wojciech Ossowski /

Festiwal Celtycki w Dowspudzie jest swoistym eksperymentem. Wymyśliliśmy go w czasie kiedy na rynku dominowało disco-polo, a lokalne autorytety twierdziły, że impreza masowa bez jej twórczości się nie uda.

Muzyka folkowa wtedy jeszcze była niepopularna, tkwiła w zakamarkach studenckości, amatorszczyzny, środowisk alternatywnych. Trzeba było mieć trochę odwagi, aby organizować festiwal celtycki w warunkach suwalskiej wsi, adresując go do mieszkańców gminy Raczki i przyjezdnej młodzieży.

Po kilku latach, kiedy przyszły komercyjne sukcesy Brathanków i braci Golców, impreza była już znana i lubiana, a także aprobowana przez społeczność lokalną i fanów w całym kraju.

Mam nadzieję, że dziś Dowspuda staje się enklawą gromadzącą ludzi, którzy nie akceptują muzyki kicz-folkowej. Myślę tu przede wszystkim o ambitnej, poszukującej młodzieży, będącej w opozycji do telewizyjnej pop kultury. Jednak wylewanie krokodylich łez nad upadkiem muzyki folkowej niewiele pomoże. Folk stracił swój dziewiczy powab, dopadł go demon komercji, a obrońców było niewielu.

Nadzieję dają imprezy podobne do Dowspudy, gdzie gra się dobrą muzykę dla przygotowanej publiczności. Pojawia się jednak pytanie, kto je ma organizować i za jakie pieniądze? Chałupnictwo, które uprawiamy w Dowspudzie musi się kiedyś skończyć. Impreza być może ma swój charakter, ale brakuje jej profesjonalizmu, który nierozłącznie wiąże się z pieniędzmi, z kolei komercja zabija autentyzm i koło się zamyka. Organizowanie festiwalu w oparciu o pomoc kilkunastu wolontariuszy, zaangażowanie wójta i straży pożarnej nie ma sensu i na dalszą metę już się nie sprawdzi. Przyszłość imprezy jest raczej nie pewna i trudno na to coś poradzić, ale póki co gramy.

W Dowspudzie zagrają zespoły dobre i ambitne, lecz cóż zrobić - niebogate.

Gwiazdą będzie Jean-Luk Thomas, znakomity bretoński flecista, grający na flecie irlandzkim. Znakomity zespół z Czech Dun An Doras, jego brzmienie zaskakuje nawet zespoły z wysp. Weterani polskiej sceny folkowej-Open Folk i Kwartet Jorgi, jak zawsze zagrają na najwyższym poziomie, prezentując amatorskie interpretacje tematów folkowych.

Młoda fala muzyki folkowej wynosi w górę coraz więcej talentów.
Shannon- chyba najlepszy dziś polski zespół grający tradycyjną muzykę szkocką.
Bal Kuzest- świetnie interpretujący tradycyjne motywy bretońskie.
Ula Kapała, która na poprzednich festiwalach zachwycała Irlandczyków swym stylowym śpiewem.
Przybywa zespołów tanecznych. Elphine- znakomicie stepujący zespół z Gdańska, a także bardzo stylowe Celtic Dream i Setanta. Oprócz tego młode zespoły zyskujące coraz większe uznanie publiczności: Tredrez Trio, Boreash, Slainte, The Irish, Connecion i inne.

Warto przyjechać do Dowspudy po to, aby odpocząć od telewizji i jej kilkudniowych idoli. Warto przyjechać do Dowspudy po to, aby przekonać się, że jest jeszcze muzyka, która niesie tajemnicze piękno i poezję celtyckich tańców i pieśni

Roman Fiedorowicz

Zmieniony ( 26.09.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 

3 Grudnia 2020
Czwartek
godz 10:53
Imieniny obchodzą:
Franciszek, Kasjan,
Ksawery, Lucjusz,
Unimir
Do końca roku zostało 29 dni.

Dawna strona FKC

Zostało...
0 wydarzen w najblizszym czasie...

Nowości
Popularne

Gościmy

Design by FKC

© 2020 FKC :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.